Re: Re: Kto je plagiator?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Kto je plagiator? Re: Re: Kto je plagiator?

#979
Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

Viete sui predstavit, ze poistovbne sa stavaju sucastou poskytovania zdravotnej staroslivosti?

Áno, ale nechcú ma zastúpiť počas dovolenky.

Pred chvíľou som dočítala správu o zdravotníckych systémoch v štátoch EU. V žiadnom štáte poisťovňa nevyberá svojim klientom poskytovateľov. Poisťovňa uzatvára zmluvy napr. sa praktickými lekármi, pokiaľ majú licenciu vydanú lekárskou komorou. Ale o pacientúru sa lekár musí postarať sám. Špecialisti sú zamestnancami polikliník nemocnice alebo medicínskych centier. Vo väčšine štátov EU počet privátnych nezávislých špecialistov je malý. Spôsob financovania medicínskych centier je najčastejšie výsledkom dohody medzi regionálnou poisťovňou a lekárskou komorou. Nemocnice v regióne spravujú osobnosti regiónu, budget nemocnica dostáva od poisťovní a regiónu, veľké a univerzitné nemocnice spravuje štát alebo religiózna charita, najčastejšie katolícka, alebo tvoria autonómne trusty (veľmi bohaté). V štátoch EU je jasné kompetenčné členenie – lekárska komora, odborné spoločnosti , akreditačné, licenčné a certifikačné inštitúcie dbajú o kvalitu a organizáciu, poisťovne kontrolujú ekonomiku.

@Rudolf Zajac wrote:

Mimochodm, kedze doma nie je nikto prorok, co sa momentalne deje v Nemecku alebo Cesku. Vari sa aj oni zosasdleli, alebo len trosku pozeraju na nas a a kopiruju. Nuz hadajte

Tu musím dôrazne poprieť všetky sebauspokojujúce predstavy. Nemci majú tak detailne prepracovaný a organizovaný zdravotnícky systém, o akom sa nám nesníva. A na n ás sa pozerajú ako na chudákov s jánošíkovskými mierami – od buka do buka. Česi a Slovinci majú dobre organizovaný medicínsky systém, čím poskytujú pri medzinárodných sledovaniach garanciu reálnych výstupov. Česi nekopírujú nás, ale Nemcov. Zásadným omylom našej reformy je skutočnosť, že sa z nej vynechala medicína. Ale o tom som už tu písala.

Navigate