Re: Re: Ako by mal postupovať Valentovič?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Platby v zdravotníctve Re: Re: Ako by mal postupovať Valentovič?

#11574
moderator
Účastník (Participant)

Hodnotenie minulosti má zmysluplný význam iba vtedy, ak chceme identifikovať chyby.
K tomu potrebujeme vyhodnotiť súčasnosť a posúdiť, čo je zlé, pretože plánované kroky sa nedokončili, a čo je zlé pre chybné rozhodnutia minulosti.
Cieľom všetkých reforiem bolo, či malo byť vybudovanie odborného systému, ktorý je schopný účinne pomôcť pacientovi v jeho zdravotnej tiesni. Každý chce žiť, žiaľ osobne si to uvedomuje až vtedy, keď bojuje o svoj život on sám, alebo jeho príbuzný, priateľ, sused, atd.
To niečo stojí, nie málo a disponzibilné prostriedky sú vždy limitované. Preto zásadnou podmienkou bolo a je budovať odborný systém v štandardnom ekonomickom prostredí, s definovanými ekonomickými pravidlami. A ani to nestačí. Fenomenálne odborné i ekonomické projekty stoja a padajú na sile právneho prostredia.

Skutočná reforma je možná v silnom právnom systéme, iba ten zaručuje realizáciu.U nás je možné všetko…. 😕
Reforma musí začať definovaním medicínskych procesov a ich reťazcov, s kalkuláciou nákladov. To znamená, že odborné aspekty sa premietnu v ekonomických číslach. Potom nasleduje hodnotenie rentability, kde predovšetkým rentabilita nákladov zložitých medicínskych reťazcov sa do istého limitného bodu zvyšuje frekvenciou výkonov. Pri limitovaných prostriedoch je samozrejmé, že celková rentabilita systému má tiež svoje limitné body, ktoré určujú koľko takýchto zložitých medicínskych reťazcov ekonomický systém unesie.

Ako to vyzerá dnes:
Chýbajú odborne definované medicínske procesy a reťazce – každý si robí čo chce. Z toho vyplýva odborný chaos, pokles odbornej úrovne systému.
Veľké nemocnice sú nepísanými súkromnými s.r.o vládnej garnitúry, kde sa investuje so zámerom zmiznutia 😯 ……
Okresné nemocnice by mali byť základným článkom poskytovania nemocničnej starostlivosti, s 85 % sebestačnosťou, to znamená, že vyriesia 85 % pacientov, 15 % potrebuje centralizáciu pre náročnosť odborných reťazcov (ekonomicky, technicky i personálne).
Dnes okresné nemocnice sú vo vlastnícte alebo prenájme laikov, ktorí riadia chod zdravotníckeho zariadenia bez kontroly. Starším pripomeniem historický február 1948, kedy na posty riaditeľov fabrík sa dosadzovali sústružníci, majstri cechov atd…………
🙄

Navigate