Odpoveď na: Ako najst dobreho postytovatela zdravotnickej sluzby?

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Ako najst dobreho postytovatela zdravotnickej sluzby? Odpoveď na: Ako najst dobreho postytovatela zdravotnickej sluzby?

#905
Dr. Poradovsky Juraj
Účastník (Participant)

Re: MATA HARI,

Právo pacienta na slobodnú voľbu zdrav. zariadenia nikto nezrušil a bohdá ani nezruší. Pretože dôvera v lekára je základný predpoklad psychickej pohody nemocného človeka.
Pacient nemá poistný vzťah s pobočkou, ale s poisťovňou a môže si vybrať ktoréhokoľvek zmluvného poskytovateľa. To, že pobočky zdravotných poisťovní financujú a sem-tam i kontrolujú činnosť zdrav. zariadení vo svojom regióne, na tom nič nemení.
Právo slobodného výberu ale neznamená automaticky povinnosť zdrav. zariadenia prijať do svojej starostlivosti každého, kto si to praje. Samozrejme, okrem akútnych a neodkladných stavov, tam by odmietnutie liečby mohlo mať forenzné následky.
Pri súčasných finančných problémoch nemocníc sa dá pochopiť, že nie sú nadšené liečbou tých pacientov, kde sú náklady vyššie ako platba od poisťovne. V takých prípadoch obvykle odkážu pacienta na jeho spádovú nemocnicu. Rozhoduje o tom ale nemocnica, nie poisťovňa. Druhá vec je, že sa niekto pred pacientom rád na poisťovňu vyhovorí.
Manažment pacienta zdravotnou poisťovňou nie je nápad poisťovní, ale MZ. Jeho praktickú realizáciu si vôbec nedokážem predstaviť. Ale MZ určite vydá k tejto veci jasný vykonávací predpis – tak ako k poplatkom.

Navigate