Odpoveď na: Paradoxy reformy

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Paradoxy reformy Odpoveď na: Paradoxy reformy

Mata Harri
Účastník (Participant)

Myslím tým rajonizáciu nemocníc a opakujem – posťovňa zastupujúca ekonomicky pacienta, by mala uhradiť výkon zariadeniu, ktoré ho urobí.

Ak mám auto poistené vo Zvolene a v Prešove mi niekto na aute naruší fasádu tak, že musím navštíviť niektorý miestny servis, aby mi auto spojazdnili, tak trovy nezaplatí prešovská, ale zvolenská poisťovňa.

Zrušenie rajonizácie nemocníc s prísnou rajonizáciou platieb za výkony sú kozmetickým (neekonomickým)riešením. Ak nemocnica A pre pacienta nie je dôveryhodnou, dostane rovnako, ako keby bola dôveryhodnou, tak si môže dovoliť hospitalizovať ekonomicky nenáročných pacientov ( sú to vďační pacienti). Dôveryhodná nemocnica B za pacienta nerajonneho nedostane viac, preto bude mať dlžoby, alebo bude škrtiť na inom ( tu už nie sú rezervy), ale najskôr pacienta odmietne, i keď je v jej silách i záujme ho k spokojnosti vyriešiť.

V čase, keď sa bodovalo i na posteľových oddeleniach, stretla som sa veľmi často s nasledovným paradoxom: Pacient bol hospitalizovaný v nemocnici A 3 týždne. Mal urobených množstvo výkonov, čo sa odzrkadlilo v bodoch a teda i v príjme. Keďže sa jeho stav zhoršoval, rodina presadila preloženie do nemocnice B, konkrétne na moje pracovisko. Na stanovenie správnej diagnózy som potrebovala 2 hodiny, stav sa zlepšil v priebehu niekoľkých dní. Bodové i ekonomické hodnotenie mojich zásahov u pacienta bolo úbohé, potvrdzovalo moju nevýkonnosť…

Už v prvých dňoch, kedy pobyt v nemocnici stojí pacienta denne 50 sk, som sa opakovane stretla so zaujímavosťou. Pacient z nemocnice A si presadil preloženie do nemocnice B s odôvodnením, že ak má platiť, tak chce byť rýchlo a dobre vyriešený. Logické. Ale z jeho poisťovne spolu s ním neputovali finančné prostriedky a preto nemocnica B si nebude môcť dovoliť prijímať mimospádových pacientov. K tomu ešte poznámka – išlo o vážny stav v polymorbidnom teréne, ekonomicky nákladný, ale riešiteľný.

Reforma, v ktorej „ know how“ je administratívne suprimované, je najnákladnejšou formou transformácie zdravotníctva. Najdrahší výkon je nekompetentný výkon.

Navigate