Odpoveď na: Jednodňová chirurgia revisited

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Jednodňová chirurgia revisited Odpoveď na: Jednodňová chirurgia revisited

#797
Milan Profant
Účastník (Participant)

Jednodňová chirurgia, tak ako sa objavuje v cenovom výmere, nemôže znamenať skutočnú cenu daného výkonu. V ORL sme robili na viacerých pracoviskách pomerne presné vyhodnocovanie spotrebného materiálu, liečiv, anestetík, amortizácie prístrojov, ceny práce odborníkov a asi 10% zisku a vychádzali nám ceny okolo 10.000 Sk.
V podmienkach slovenského zdravotníctva odbúrava jednodňová chirurgia tú najlacnejšiu zložku nákladov a tou sú ubytovanie, stravovanie a možno čiastočne aj práca lacnej slovenskej pracovnej sily (ak sa znížia stavy zamestnancov).
Navyše ceny vo Výmere sú maximálne ceny a len niektoré z výkonov v zozname dosiahnu túto cenu, ostatné pôjdu až na úroveň 50% maximálnej ceny.
Takéto ceny môžu vyhovovať menším oddeleniam v nemocnici II. typu, kde sa prakticky blížia cenám za hospitalizáciu.
Väčším pracoviskám, ktoré budú za ukončený chorobopis riešiť komplikované a náročné výkony, odoberie jednodňová chirurgia kompenzačný príjem. Dokiaľ bude možné robiť výkone jednodňovej chirurgie v hospitalizačnom režime (čo i len 2-dňovom) tak to určite budeme robiť ako hospitalizáciu a nie ako ambulantný chirurgický výkon.

Navigate