Odpoveď na: Zdravotná poisťovňa a tvorba siete poskytovateľov ZS

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Zdravotná poisťovňa a tvorba siete poskytovateľov ZS Odpoveď na: Zdravotná poisťovňa a tvorba siete poskytovateľov ZS

#763
Mata Harri
Účastník (Participant)

@Rudolf Zajac wrote:

S tym ucenim lekara diabetikov ako maju zit je to dobre, otazka ale znie, robi to ten lekar preto ze je altruista, alebo preto ze to ma v guidelines a poistovna ho kontroluje ake vydavky na napriklad lieky ma u jednotlivych pacientov? A este mu poistovna za tu osvetu plati, lebo je to lacnejsie ako inzulin.

Presne tak. Hoci kontrola výdavkov poisťovňou tu nie je hnacím motorom. Diabetik dostane i inzulín, i všetko ostatné tak ako u nás. Hnacím motorom je medicínska výchova. Diabetológ vie, že inzulínom dokáza iba stabilizovať glykémiu, kým životospráva, predovšetkým fyzická aktivita a správne stravovanie odďalujú pozdné komplikácie.

Medicínsky systém u nás v minulosti bol deformovaný socialistickou predstavou, že „mnoga“ je dobré. Preto u nás všetkého bolo „mnoga“. Postelí, lekárov, pacientov, návštev lekára, počty vyšetrených či ošetrených, panelákov, brigádnickych subotnikov, atd. Všetko tak navonok vyzeralo, že funguje. V hrubých obrysoch, bez detailov. Vo všetkom chýbala precíznosť.

Po revolúcii i to málo čo aspoň zhruba tvorilo nejaký medicínsky integrálny celok, sa rozbilo nekompetentnými rozhodnutiami. Chýba medicínska exaktnosť, disciplína, ide to tak od buka do buka. Aj my sa vieme občas vypnúť k svetobornému výkonu, ale denná prax to nie je. Preto stále kričím, že je treba najprv usporiadať medicínsky systém, štandardizovať medicínske postupy, nastoliť účinnú kontrolu. Ale to treba zmobilizovať desiatky schopných, aby vytvorili pracovné tímy a začali budovať funkčný zdravotnícky systém. Potom bude reforma financovania zdravotníctva úspešná. Dnes kdekoľvek presuniete finančné prostriedky, uniknú, systém je deravý.

Navigate