Odpoveď na: Zdravotná poisťovňa a tvorba siete poskytovateľov ZS

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve Zdravotná poisťovňa a tvorba siete poskytovateľov ZS Odpoveď na: Zdravotná poisťovňa a tvorba siete poskytovateľov ZS

#753
Milan Profant
Účastník (Participant)

Ministerstvo vydalo prvý pokus stanoviť cenu jednodňovej chirurgie v histórii tejto krajiny. V konečnom dôsledku ako reformný krok to treba uvítať a zároveň podrobiť tvrdej analýze s potrebou reformy (čo je úplne prirodzený vývoj)
Vychádzam z nasledovných premís
Súhrn cien za slovenské operácie a hospitalizácie sa nemení, toto je len iná forma rozdelenia definovaného balíka prostriedkov, ktorý nekorešponduje s potrebami a moznostami slovenských poskytovateľov.
Ideálna reálna nákladová cena chirurgického výkonu v súčasnosti neexistuje, pretože štruktúra nášho zdravotníctva nie je ideálna, ani reálna.
Jediné čo zodpovedne vieme povedať, že dané ceny sú neuveriteľne nízke voči cenám v iných slobodných povolaniach (avšak štruktúra činností v iných slobodných povolaniach prešla podstatnou radikálnou reformou hneď na začiatku novodobej éry)
Z týchto dvoch extrémov vznikla jedna nepriaznivá minimalistická ponuka, ktorú treba tvrdo analyzovať na vybratých zariadeniach a po zhodnotení výsledkov pristúpiť k úprave daného cenového výmeru.
Sám ako otolaryngológ veľmi tvrdo kritizujem neadekvátne nízku cenu výkonov ORL voči obdobných chirurgickým disciplínam (oft, stomatochir a pod.). Ak ostáva možnosť robiť výkony definované v zozname jednodňovej chirurgie v krátkodobej hospitalizácii za cenu chorobopisu, tak by sa veľa nezmenilo. Obávam sa však, že poisťovane čoskoro začnú tlačiť na jedinú možnú úhradu a tou bude cena ako za jednodňový výkon

Navigate