Odpoveď na: "U zubára" na sekeru nedávame

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve "U zubára" na sekeru nedávame Odpoveď na: "U zubára" na sekeru nedávame

#11561
Lexmann
Účastník (Participant)

Dobrý večer,
chcela by som sa opýtať na víziu pán doktora Zajaca a ostaných zástancov súkromného vlastníctva nemocníc na konkurenčný boj medzi nimi.
V prípade poisťovní, alebo ambulancií kt. je v rámci mesta či okresu dosť nie je problém aby si pacient vybral v rámci konkurenčného boja. Pokiaľ viem, doteraz nebolo celkom možné, aby si pacient vybral zariadenie- nemocnicu v rámci Slovenska, v ktorom by sa jeho zákrok mal vykonať. Z pohľadu pacienta si myslím, že by takýto výber v rámci konkurenčného boja bol spravodlivý. Myslíte, že by bol realizovateľný? Ak áno, asi by to viedlo k vzniku centier, t.j. oddelení, ktoré by boli v konkurenčnom boji úspešnejšie a ktoré by sa špecializovali na určité požadované výkony. Tie zariadenia, o ktoré by bol malý záujem by sa asi museli zredukovať alebo by zanikli.
Ak by to nebolo reálne, pacient by musel využiť služby zariadenia v jeho okrese. Určite by bol a aj je legislatívou ošetrený štandard, ktorý by muselo každé zariadenie spĺňať. Z praxe však viem, že to nie je vôbec postačujúce. Napr. ak je zákonom definovaná štandardná izba ako dvoj alebo trojlôžková, so spoločným WC a sprchou pre XY lôžok, zákon už nedefinuje, že by táto izba nemala byť ošarpaná, potuchnutá a pre súčastného človeka ťažko použiteľná. A pacient by tak len smutne závidel pacientovi z vedľajšieho okresu, ktorý sa ocitol v rovnako zákonom definovanom štandarde avšak čistejšom, zrekonštruovanom a voňavejšom a ešte nebodaj s kvalitnejšou samotnou zdrav. starostlivosťou či milým personálom atď.
Viem, že zdravotníctvo zápasí s oveľa horšími problémamiako je rekonštrukcia, no veľmi ma mrzí v akom stave sú súčasné nemocnice. A to ešte aj po zákaze ministra zdravotníctva investovať do rekonštrukcie nemocníc, ktorého je zriaďovateľom nakoľko sa topia v dlhoch.

Navigate