Odpoveď na: "U zubára" na sekeru nedávame

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve "U zubára" na sekeru nedávame Odpoveď na: "U zubára" na sekeru nedávame

#11552
Silvia Herzova
Účastník (Participant)

Ak sa nemýlim, medzi základné rozdiely medzi štátnou a súkromnou firmou patria:
1) orientácia cieľa
– štátny podnik sa orientuje na plnenie cieľov, ktoré on alebo jeho zakladateľ považuje za primárne (orientácia na ukazovatele plánu)
– súkromná firma sa orientuje na zákazníka, aby mohla uspeieť v konkurenčnom boji (musí poznať alebo uhádnuť požiadavky zákazníka, lebo ten zabezpečí svojimi platbami jej prežitie)
2) Spôsob prerozdeľovania výsledkov činnosti
3) Motivácia menežmentu (stanovenie krátkodobých a dlhodobých cieľov)
– manažment štátnej firmy sa orientuje zásadne na krátkodobé ciele, pretože nemá dôvod uvažovať v dhšom ako maximálne desaťročnom horizonte
– manažment súkromnej firmy je vlastníkmi tlačený k realizácii aj dlhodobých cieľov, takže firma má (teoreticky) šancu niekoľkogeneračného prežitia

Domnievam sa, že práve orientácia na krátkodobé prežívanie a práca systémom „Trhni kde sa dá“ je primárnou príčinou nízkej efektivity štátnych firiem.

Inak, pri tom plánovanom poštátnení poisťovacích kmeňov súkromných poisťovní to bude mať pravdepodobne za následok zánik niektorých zo zákona (počet poistencov klesne pod zákonom stanovenú hranicu).
Okrem toho, aj keď p. Valentovič zásadne odmieta víziu zisku v zdravotnej poisťovni, neodpovedal na jednu otázku: A ak poisťovňa vytvorí zisk zo zdrojv na správ (4%), aj tak je to nelegálny zisk? Aj ten jej vezme? Veď to už je krádež a vyvlastnenie..

Navigate