Odpoveď na: genericka substitucia – pokr.

O nás Diskusné Fóra Všeobecne o zdravotníctve genericka substitucia – pokr. Odpoveď na: genericka substitucia – pokr.

Mata Harri
Účastník (Participant)

@emed wrote:

Socializmus by som tu veľmi nespomínal [-X Ideme Do EÚ, a chtiac – nechtiac si musíme zvyknúť na spoločné kroky aj v liekovej politike.Ako chudobnejšia krajina vieme že musíme „regulovať“ – /tie novinky súveľmi drahé/— a to nie je ľahké ( novšie molekuly prichádzajú na trh s množstvom štúdií, hlavní odborníci su od začiatku“podchytení“ a vyvinie sa taký tlak na pešiakov (predpisujúci lekári), že tí skutočne uveria, že prišiel zázrak a majú povinnosť tento zázrak širiť medzi svoje ovečky (pacientov). Obávam sa , že „originálne firmy“ veľmi „neprečúrame“.

S vašim konštatovaním súhlasím. Reagovala som na slová o nedostupnosti a ohrození pacientov. Ako chudobnejšia krajina reguláciu spotreby liečiv s originálnou moolekulou zaisťujeme čiastočnou úhradou pacientom. Tým sa utlmi prehnaná preskribcia. Práve preto, že sme chudobní, mali by sme mať aktívne farmakoterapeutické komisie, oddelenia klinickej farmakológie a odborné spoločnosti, aby sme podchytili skutočne zázračné novinky a presadili ich úhradu. Zázračnosť molekuly v konečných kalkuláciach sa vráti v iných položkách – kratší čas hospitalizácie, menej komplikácií atd. Podčiarkujem – chce to permanentnú informovanosť, vysokú profesionalitu. Firmy dokážu využiť každú našu nevedomosť v svoj prospech.

Pred viacerými rokmi som sa dostala do kategorizačnej komisie, mala som na starosti infúzne roztoky. Otrocky som prešla každý prípravok, jeho zloženie. V ATC klasifikácii roztokov bol chaos, prípravky istého zloženia figurovali v iných skupiních ako mali, samozrejme sa to odzrkadlilo i v cenách. Uvediem príklad – plazmaexpandery môžu byť postavené na báze želatíny – technologický postup spracovania je nákladnejší, alebo na báze synteticky vyrobeného škrobu – technológia lacnejšia. Stačilo zaradiť škrobový prípravok medzi želatínové a cena poskočila o 200 Sk.

U infúznych roztokov je terapeutický dôležitá účinná látka a nie voda alebo fľaša, preto nemožno ekonomicky porovnávať objemy, ale obsah. To cenotvorcovia dodnes nepochopili. A tak za 1 g aminokyselín platíme 6.50 Sk, ale i 65 Sk. Medzi cenou 500 ml 5 % a 20 % glukózy je rozdiel niekoľkých korún. Je to preto, že samotný roztok cukru je výrobne lacný. Najdrahšia na tom je sklenená alebo plástová fľaša. Vysoká spotreba roztokov kuchynskej soli a cukru nám odčerpáva veľkú časť finančných prostriedkov, nákupom živíme tu niekoľko firiem.

Zoznam liekov – H nie je k dispozícii už niekoľko rokov, tam kategorizačná komisia nezasahuje. Ako sa majú nemocnice vo farmakoterapii správať racionálne, keď nemajú k dispozícii informácie o celom dostupnom sortimente ? Podobne je to so ŠZM. Aspoň raz za niekoľko rokov by mal byť zverejnený celý katalóg.

Navigate